מסחר יומי > מאמרים > מתנדים - Bollinger Bands

מתנדים - Bollinger Bands

אנו ממשיכים לסקור מתנדים ואינדיקטורים מובילים בקרב סוחרי וול סטריט, והפעם נתייחס למתנד נוסף, מעניין ומוכר, בשם רצועות בולינג'ר.

קצת רקע:


מתנד הרצועות פותח בשנות ה 80 המוקדמות ע"י אנליסט מוערך בשם ג'ון בולינגר. כמו מתנדים דומים אחרים, גם מתנד זה עושה שימוש בסטיית התקן של הגרף מתוך מטרה למצוא מצבים של אנומליות (סטייה מהתקן) המגבירים את הזיכוי להיפוך המגמה, או במילים פשוטות יותר, למצוא מצבים בהם המחיר גבוה/נמוך "מספיק" בשביל לתקן חזרה.

ממה מורכב המתנד:


1. ממוצע נע פשוט ל 20 יום בגרף יומי(דיילי) - חוצה בין 2 הרצועות
2. ממוצע נע פשוט לתקופה של 20 יום + שתי סטיות תקן - רצועה עליונה
3. ממוצע נע פשוט לתקופה של 20 יום - שתי סטיות תקן - רצועה תחתונה

ברוב התוכנות לא נראה את הממוצע הנע אלא רק את הרצועות, לכן אפשר פשוט להוסיף כחלק נפרד ממוצע נע ל 20 יום.

כיצד נשתמש:


ישנן אסטרטגיות שונות ומגוונת שנוצרו לשימוש ברצועות בולינגר,האסטרטגייה השכיחה היא קניה או
מכירה כאשר המחירים מגיעים לנק' קיצון - ירידת המחיר עד לקו הרצועה התחתון יעיד על אפשרות לקניה, ועליית המחיר עד קו הרצועה העליון יעיד על אפשרות למכירה. טווח הזמן הנכון יותר לשימוש ברצועות יהיה במצב שבו גרף מראה על דישדוש,כפי המוצג בגרף הזה.


שיטה נוספת היא, למצוא מניות שמתגבשות בתוך טווח מחירים צר מאוד ולאורך תקופה של כמה ימים עד חודשים ולמקם פקודת קניה מעל הטווח הצר או כאשר רואים נר שפורץ וסוגר מעל הטווח. כמובן באותה השיטה אפשר לעבוד בשורט.

אני אישית סחרתי מספר פעמים בשיטה זו, החיסרון הוא בקושי למצוא מניות שנמצאות בתצורה הזו. בגרף מטה, אפשר לראות בדיוק את השיטה בפעולה: מניית PEIXאפשר גם לעקוב אחר הסימולים הבאים- EK ו- YRCW. עזרה נוספת לשימוש ברצועות היא ע"י תמיכה והתנגדות, נוכל להעריך כי ברגע שהמחיר ייגע באחת מהרצועות או בממוצע נע 20 שחוצה אותן, ישנה סבירות שתיווצר התנגדות או תמיכה.

לסיכום כמו בכל מאמר, אני חייב לציין כי בכדי לקבל החלטה לכניסה לעיסקה חייבים להתקיים כמה איתותים יחד, ולא ניתן בהכרח להסתמך על מתנד אחד בלבד או אפילו מספר מתנדים בודדים.