מסחר יומי > מאמרים > שורט – מכירה בחסר, "זה הכפתור שליד ה BUY...הלא כן?"

שורט – מכירה בחסר, "זה הכפתור שליד ה BUY...הלא כן?"

אני נתקל הרבה מאוד פעמים בסוחרים מתחילים שמבצעים פעולות שורט (מכירה בחסר), אך כשאני שואל אותם מהו שורט? איך זה מתבצע מאחורי הקלעים? הם אינם יודעים לענות....

משפט חכם אומר:


"אם אינך יודע להסביר נושא מסוים לאדם אחר, סביר להניח שאתה בעצמך לא הבנת את הנושא" לכן אסביר בקצרה וכך כולם יוכלו להעביר את "הסבר השורט" מדור לדור

רעיון השורט הגיע כפתיחת הזדמניות נוספות למסחר והרחבת התנודיות והתחרות בין שחקני שוק המניות.
הרעיון הוא פשוט, להרוויח מירידת ערך המניה. לדוגמא-מניית ZIONנסחרת במחיר 50$ ואנו, מכל סיבה שהיא מעריכים כי המניה תרד למחיר נמוך יותר מ 50$ לצורך הדוגמא ל 49$. איך נמכור מניות שלא בבעלותנו? נבקש מהברוקר הנדיב שלנו שילווה לנו מניות הנמצאות ברשותו.

לברוקר תיקים רבים של לקוחות אשר חלקם מחזיקים את מניית ZION, אם אנו נבקש לבצע שורט של 100 מניות, הברוקר, בצורה שאינה גלויה לעין ייקח מלקוח המחזיק במניית ZIONאת 100 המניות, וילווה לנו אותן. פעולה זו היא בדיוק אותה הפעולה שאנו מבצעים לעיתים בבנק שלנו, הבנק עובד כמתווך פיננסי, ברגע שאני מעביר לפיקדון 5000 ש"ח הבנק יכול לתת ללקוח אחר הלוואה על סך הפיקדון.

נחזור לדוגמא במניית ZION:


כאשר אני מוכר את 100 המניות שקיבלתי מהברוקר אני בעצם "מחזיק ביד" 5000$ (100 מניות *50$), אבל חייב לברוקר 100 מניות, המניה פעלה כפי שרציתי והגיעה למחיר 49$, כעת אני רואה את הדולרים מצטברים בחשבוני אני מעוניין לממש את הרווח, ולכן אצטרך לסגור את העיסקה, בכדי לסגור את העיסקה אני לוחץ על כפתור ה BUYוקונה 100 מניות של ZION.

כיוון שמחיר המניה ירד ל 49$, בקניה אני "משלם" רק 4900$ (100 מניות *49$) אותן המניות מוחזרות אוטומטית לחשבון הברוקר ומשם ללקוח האחר שממנו לוינו את המניות.

לסיכום העיסקה: רווח של 100$, מכרתי ב 5000$ וקניתי ב 4900$ נשמע פשוט לא?

קיימות מספר אסטרטגיות מסחר בשורט, שאחת מהן היא אסטרטגיית ה "שורט סקוויז" (לחיצת שורטיסטים) עליה נרחיב במאמר הבא.